Ξεκίνημα «με το δεξί» ο Παναιτωλικός, 79-58 το Αιτωλικό

Με μπροστάρηδες τους Πιστιόλη και Γιώργο Κάκο ο μπασκετικός Παναιτωλικός έκανε ξεκίνημα «με το δεξί» στην Ά ΕΣΚΑΒΔΕ.

Επικράτησε του Γρηγόρη Λιακατά στο ΔΑΚ Αγρινίου, παρουσία αρκετού κόσμου, με 79-58.

Η ομάδα του Αιτωλικού ξεκίνησε πιο δυναμικά παίρνοντας προβάδισμα δέκα πόντων (3-13) , εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Παναιτωλικού.

Ωστόσο με τον Γιώργο Κάκο να ξεπερνά γρήγορα το «μουδιασμένο» του ξεκίνημα και να «εκτελεί» από τη γραμμή του τριπόντου, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να βρουν σκορ πιο έντονα και αυτοί από την περιφέρεια, μειώνοντας το σκορ.

Ωστόσο με τον Πιστιόλη εξαιρετικό σε άμυνα και επίθεση και μερικά καθοριστικά τρίποντα του Κοτσώνη, το σκορ στο ημίχρονο πήγε στο 47-32.

Κάκος, Πιστιόλης και Κοτσώνης συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στην τρίτη περίοδο εκτοξεύοντας τη διαφορά στους είκοσι, 56-36. Η περίοδος τελείωσε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Πιστιόλη για το 64-45.

Στην τελευταία περίοδο ο κόουτς Καρβούνης έδωσε «ανάσες» στους βασικούς του, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στους 21 πόντους. Το τελικό σκορ «έγραψε» 79-58.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 24-14, 17-13, 15-13